SXSW 2024 Preview – Thursday

Thursday is The Day at SXSW....
SXSW
SXSW

Austin’s massive South-by-Southwest returns, the Music portion running Monday-Saturday, March 11th-16th. Check out all the music, from official to unofficial, free to RSVP, and more, including recommended:

(official unless otherwise noted)


Thursday is The Day at SXSW.





The 13th Floor (free)
Slane Irish Whiskey/Third Man Records/Creem
The Spits
Pylon Reenactment Society
They Are Gutting a Body of Water
3:30pm – Fcukers
O.
Provoker
Wishy
The Belair Lip Bombs
11:30am – Omni

ABGB, 1305 W OLTORY ST. (unofficial)
MEM x Nine Mile Records
2:00pm – Brandon McCulloch Band
3:00pm – Anna Smyrk
4:00pm – Native Harrow
5:00pm – William the Conqueror
6:00pm – BLVCK HIPPIE
7:00pm – Rachel Maxann
8:00pm – Alexis Grace
9:00pm – Talibah Safiya
10:00pm – Joybomb

Amarillo Den, 10106 Manchaca Rd. (RSVP)
Jam In the Van
5:15pm – Friedberg

Austin Visitor’s Center, 602 E 4th St. (free)
12:00pm – Candace Bellamy
2:00pm – Daniel Fears

The Ballroom, 2906 Fruth St. (free)
Howdy Gals/Bayonet Records/Guayakí
Being Dead
4:30pm – Bloomsday
Chanel Beads
Dirt Buyer
Godcaster
Kelz
Mamalarky
1:00pm – Marem Ladson
Smut
Taphari
5:00pm – This Is Lorelei
3:30pm – Mei Semones

Ballroom D, 500 Cesar Chavez St.
12:45pm – Pedal Steel Noah

BLK Vinyl, 2505 E 6th St. Suite F (free)
Specific Thing
Moonkill
Buzz Electro
The Living Set

Breakaway Records, 211 W N Loop Blvd. (free)
2:30pm – Maria Chiara Argiró

British Music Embassy at Sheraton (Downright Austin) Backyard, 710 E 10th St.
Output Belfast
2:00pm – Reevah
2:40pm – Chalk
3:20pm – Conchur White
4:00pm – Enola Gay
5:00pm – Ash

C-Boy’s Heart & Soul (Indoor Stage), 2008 S Congress Ave. (free)
1:30pm – Cactus Lee
2:45pm – Wonderly
4:00pm – Mystic Knights of the Sea
5:15pm – The Push & Shove
6:30pm – The Point

C-Boy’s Heart & Soul (Outdoor Stage), 2008 S Congress Ave. (free)
1:00pm – THEBROSFRESH
2:15pm – Gypsy Mitchell
3:30pm – Angelo Moore & the Brand New Step
4:45pm – Chuck Prophet & The Mission Express
6:15pm – Ray Wylie Hubbard

Central Machine Works, 4824 E Cesar Chavez St. (unofficial)
Spaceflight Records
Kalu & The Electric Joint
Night Glitter
Slomo Drags
Billy King & The Bad Bad Bad
Tribe Mafia
Galactic Protector

Cheer Up Charlie’s, 900 Red River St. (RSVP)
Adhoc
5:30pm – Yaya Bey
Chanel Beads
Greg Freeman
1:30pm – Psymon Spine
12:30pm – Fcukers

citizenM, 617 Colorado St.
5:00pm – Deer Fellow
6:00pm – Axel Flóvent

Colton House Hotel, 2510 S. Congress Ave. (RSVP)
Meanwhile In Music
12:15pm – Sam Downing & The Bandits
1:45pm – Colton Cerny & The Paper Matches
3:05pm – Sunsp.t
4:10pm – T.Gold
5:15pm – Blue Cactus
6:30pm – Low Water Bridge Band

Continental Club, 1315 S Congress Ave. (free)
Armadillo
1:00pm – Summer Dean
1:30pm – Thomas Csorba
2:00pm – Bruce Robison
2:30pm – Brennen Leigh
3:00pm – Tony Kamel
3:30pm – Melissa Carper
4:15pm – Charlie Robison Hoot
5:15pm – Shinyribs

Community Concerts at Lady Bird Lake, Riverside Dr. & S 1st St. (official/free)
Spurs Night and Celebration of STEAMBOAT 1874 Austin
3:00pm – Joe King Carrasco
3:00pm – The Steambuds
3:45pm – Patrice Pike
4:30pm – Ian Moore
5:25pm – VALLEJO w/ TBA Rick DelCastillo
6:30pm – Bob Schneider

The Coral Snake, 1910 E Cesar Chavez St. (RSVP)
Paste Magazine
12:00pm – Mei Semones
12:40pm – Lip Critic
1:20pm – Eliza McLamb
2:00pm – Gruff Rhys
2:40pm – Sarah Klang
3:20pm – Rocket
4:00pm – Beharie
4:40pm – Miranda & The Beat
5:20pm – Oldie Leigh
6:00pm – HotWax

Drinks Backyard, 6328 S Highway 183 (free)
Psyched! Radio
Spoon Benders
Chokecherry
Shooks
The Macks
Rain on Fridays
Pink Breath of Heaven
Strange Lot

Empire Control Room, 606 E 7th St.
Jaded | FRIENDS:FOREVER
3:00pm – TENGGER
4:00pm – mui zyu
5:00pm – Elle Shimada
6:00pm – PIAO

Empire Garage, 606 E 7th St.
Jaded | FRIENDS:FOREVER
2:30pm – Subsonic Eye
3:30pm – Arches
4:30pm – Reality Club
5:30pm – The fin.

Fairmont, 101 Red River St.
5:00pm – Wic Whitney
5:00pm – ZADA
6:00pm – Chiaki Mayumura
6:00pm – Byron Juane

The Far Out Lounge, 8504 S Congress Ave. & Stage (free)
Stoner Jam
Tia Carrera
Bong Wizard
Duel
Switchblade Jesus
Greenbeard
Kamru
Bridge Farmers
Amplified Heat
Warlung
Swell Fellas
Heavy Velvet
Bexar County Bastards
Castle Club
Hashtronaut
Thunder Horse
Slumering Sun
Sudden Deaf
Stone Nomads
Direlands
Heavy the Mountain
Abject Terror
Hollow Skulls
Peth
Earth Tongue
Exotic Fruitica
Burdener Scroll

Flamingo Cantina, 515 E 6th St. (RSVP)
RhythmAndSoulRadio.Com
Heshima
Ignoscio Miles
SAGE featuring – Charisa The Violin Diva and Yayoi Ikawa
Kei Cheney
Brandi & The Alexanders
Poster
Kroywen
Uptown Royalty NYC

Flatstock Stage at Austin Convention Center, 500 Cesar Chavez St.
5:00pm – Cloudchord

Full Circle Bar, 1810 E 12th St. (free)
Ras Mundi
Levistuz
Leegxn
ReUp Von Wolfgang
Tug Keith
T.R.U.T.H
Bandeauxx
$dMoney$
Hari Upfront
Ghostly Vibez
Adino the Classic
Shonnaci
Dijontoocold
Floozi Inc
Sweet Limb

GSD&M’s Backyard, 828 W 6th St. (RSVP)
Austin City Limits
10:10am – Reyna Tropical
11:10am – Jon Muq
12:15pm – X Ambassadors & Madi Diaz
1:25pm – David Shaw

The longest-running live music show in television history, Austin City Limits, puts on its annual SXSW ‘Bloody Mary Morning’.

Glitter Pit II, 2811 E 3rd St. (free)
3:00pm – Jade Fusco
3:45pm – Big Dumb Baby
4:30pm – Kbody/Sun Guilt
5:15pm – TBA
6:00pm – Fuvk
6:45pm – Oh He Dead
7:30pm – Égaux Sells
8:15pm – Big Girl
9:00pm – BRUCE
9:45pm – Terror Pigeon

Guero’s Taco Bar, 1412 S Congress Ave. (free)
The Bubble Studios
2:00pm – Midnight Rubies
2:35pm – Wild Wren
3:10pm – The Living Pins
3:45pm – Scott Collins
4:20pm – West 22nd
5:00pm – Zach Person
5:35pm – Inoha
6:10pm – Dayeater
6:50pm – The Cuckoos
7:30pm – A-one-A

The Happy Cactus Apothecary, 3414 E 7th St. (RSVP)
Music Capital
3:00pm – Retro Cowgirl
3:45pm – Ali Holder
4:30pm – Shopgirl
5:30pm – Ama
6:30pm – Mama Duke
7:30pm – Lola Tried
8:30pm – Holy Wire
9:00pm – Looseleaf

High Noon, 2000 E Cesar Chavez St. (RSVP)
Paste Magazine
12:00pm – This Is Lorelei
12:40pm – Sugadaisy
1:20pm – Raffaella
2:00pm – Searows
2:40pm – Omni
3:20pm – Shalom
4:00pm – SPRINTS
4:40pm – TBA
5:20pm – Wishy
6:00pm – Chris Acker
6:30pm – Worry Club

Hilton, 500 E 4th St.
5:00pm – Carpetman
6:00pm – Ashley Kutcher

Hole In the Wall, 2538 Guadalupe St. (unofficial)
City of Austin Economic Development
Glares
Pons
Venus Twins
Exercise
Friday Boys
The Dialtones
Skull Cult

Hotel San Jose, 1316 S Congress Ave. (free)
1:00pm – Neptune’s Core
2:00pm – Me Nd Adam
3:00pm – cumgirl8
4:00pm – Forest Claudette
5:00pm – Sugadaisy
6:00pm – Billy Allen & The Pollies
7:00pm – Shannon & The Clams

Hotel Vegas, 1502 E 6th St. (free)
Sleepwalk/Femme Fatale
12:15pm – Sophia Rogers
1:00pm – Miranda and the Beat
1:45pm – Sean Barna
2:30pm – Mary Shelley
3:15pm – RIP Dunes
4:00pm – High Waisted
4:45pm – Psymon Spine
5:30pm – Telescreens
6:15pm – Native Sun

Hotel Vegas at Volstead, 1502 E 6th St.
12:20pm – FAZI

Hyatt Regency, 208 Barton Springs Rd.
5:00pm – Chartreuse

Icenhauaer’s, 83 Rainey St. (free)
Gillian Jean Creative
3:00pm – Wetsuit
4:00pm – Hembree
5:00pm – Raffaella
6:00pm – Mauvey
7:00pm – Valebol
8:00pm – Diary
9:00pm – West 22nd

International Day Stage, 611 E 6th St.
1:00pm – Malin Pettersen
2:00pm – CHAII
3:00pm – BODINE
4:00pm – Jazzbois
5:00pm – Richard Spaven
6:00pm – FAZI 法兹

Lazarus Brewing Co., 1902 E 6th St. (free)
Music For Listeners
12:00pm – Native Harrow
1:00pm – Colatura
2:00pm – TBA
3:00pm – Fieh
4:00pm – Coach Party
5:00pm – TBA
6:00pm – TBA

Little Darlin’, 6507 Circle S Rd. (free)
Dead Prez

Lucille Back Yard, 77 Rainey St.
Sounds Australia
11:15am – Flewnt & Inkabee
12:00pm – Anna Smyrk
12:45pm – Keenan Te
1:30pm – William Singe
2:15pm – Jess Cornelius
3:00pm – The Belair Lip Bombs
3:45pm – dust
4:30pm – breathe.
5:15pm – HighSchool
6:00pm – Girl and Girl

Lucille Front Yard, 77 Rainey St.
Sounds Australia
1:55pm – Jamie-Lee Dimes
2:40pm – Mia June
3:25pm – Emily Barker
4:10pm – Alexander Biggs
4:55pm – Sui Zhen
5:40pm – Miss Kaninna

Luck Ranch (unofficial)
Luck Reunion
Willie Nelson & Family
Tyler Childers
Red Clay Strays
Zella Day
Theo Lawrence
Lukas Nelson
Madi Diaz
Daniel Donato’s Cosmic Country
Nick Shoulders
Ogi
Dawes & Lucius
Old Crow Medicine Show
Proxima Parada
Dylan LeBlanc
Friko
Particle Kid
Evangeline
Evan Honer
Rett Madison
Folk Uke
Claud
Rainbow Girls
12:20pm – Victoria Bigelow
Swamp Dogg

That red-headed stranger, Willie Nelson, throws his annual SXSW party at his Luck Ranch.

Lustre Pearl, 94 Rainey St. (RSVP)
Collide
1:00pm – Kiss Bang
2:00pm – Angelica Garcia
3:00pm – Bodega
4:00pm – Faux Real
5:00pm – Los Cogelones
6:00pm – ho99o9

LuxeArt Hanger, 2109 S Congress Ave. (free)
Dedstrange/Vancerts
2:00pm – Gold Dime
2:45pm – Dana
3:30pm – Programmique
4:15pm – Punchlove
5:00pm – Native Sun
5:45pm – Dead Tooth
6:30pm – Pons

McLennon Pen Co Gallery, 2502 E 12th St. (free)
Bubba Lucky
Gummy Fang
Doolang Gang
Shostwriter
Sources and Methods

Meanwhile Brewing Co., 3901 Promontory Point Dr. (free)
Out by South East
3:00pm – Tearjerk
4:00pm – Grace Sorensen
5:00pm – Julien Chang
6:00pm – BALTHVS

Mohawk Indoor, 912 Red River St. (official or RSVP)
FLOOD Magazine
11:30am – Gareth Donkin
12:30pm – wilt
1:30pm – Viji
2:30pm – J Noa
3:30pm – Caleb Landry Jones
4:30pm – Porij

Mohawk Outdoor, 912 Red River St. (official or RSVP)
FLOOD Magazine
12:00pm – NEWDAD
1:00pm – Fat Dog
2:00pm – Kneecap
3:00pm – Estevie
4:00pm – Hinds

Package Austin, 2008 S 1st St. (free)
12:15pm – TBA
1:00pm – Cole Soileau
1:45pm – Montana Sand
2:30pm – Sage Suede
3:15pm – Sean Barna
4:00pm – Fin Fin
4:45pm – Fucknado
5:30pm – Temptrix
6:15pm – 6ixx Figga Cvg
7:00pm – Prom Threat
7:45pm – Soneboy

Parish, 501 Brushy St. (official or RSVP)
Marshall
2:00pm – Farmer’s Wife
2:50pm – Font
3:40pm – SNŐÕPER
5:20pm – Dry Cleaning

Parlor Room, 88 Rainey St. (free)
Skam Summer
Puffy
Beatbreaker
Angie V
Jerzy
Lezlee
Captn20
Vtech

Radio Coffee & Beer, 4204 Menchaca Rd. (free)
East & Pooneh
12:30pm – Big Bill
1:30pm – SNõõPER
2:30pm – Shannon & The Clams
3:30pm – A Giant Dog
4:30pm – Omni

Radio Day Stage in Ballroom A, 500 Cesar Chavez St.
KCSN
12:00pm – Akira Galaxy
1:00pm – Coach Party
2:00pm – Girl and Girl
3:00pm – OH HE DEAD
4:00pm – Viji
5:00pm – Lo Moon

The Side Bar (Indoor Stage), 602 E 7th St. (free)
Hipster Robots
1:00pm – Cast of Thousands
2:10pm – Miranda and the Beat
3:20pm – The Courettes
4:30pm – Near Beer
5:40pm – Perennial

The Side Bar (Outdoor Stage), 602 E 7th St. (free)
Hipster Robots
12:25pm – Light Beams
1:35pm – Vera Ellen
2:45pm – TV’s Daniel
3:55pm – Jon Langford & The Bright Shiners
5:05pm – Kiwi Jr.

Swan Dive, 615 Red River St.
CIMA’s Canada House
12:50pm – Babe Corner
1:40pm – MAUVEY
2:30pm – Field Guide
3:20pm – Living Hour
4:10pm – WAKE
5:00pm – La Sécurité

Swan Dive Patio, 615 Red River St.
CIMA’s Canada House
12:25pm – Altameda
1:15pm – Marissa Burwell
2:05pm – Super Duty Tough Work
2:55pm – Le Couleur
3:45pm – Indian Giver
4:35pm – Sunnsetter

Valhalla, 710 Red River St.
Planetary Group
12:20pm – Otto Aday
1:05pm – Porij
1:50pm – The Silver Lines
2:35pm – Viji
3:20pm – Shelf Lives
4:05pm – Fat Dog
4:50pm – Gurriers
5:35pm – Corridor

Waterloo Records, 600 Lamar Blvd. (free)
1:00pm – Emily Nenni
3:00pm – Me Nd Adam
5:00pm – Fieh

YETI Flagship Store, 220 S Congress Ave. (free)
BMI
12:00pm – Tony Evans Jr
1:00pm – Chloe Tang
2:00pm – Nemegata
3:00pm – Wolves of Glendale
4:00pm – Winona Fighter
5:00pm – Daniel Donato’s Cosmic Country

The 13th Floor, 711 Red River St.
Don Giovanni Records
8:00pm – Emily Frembgen
9:00pm – Maura Weaver
10:00pm – Tami Hart
11:00pm – Bad Bad Hats
12:00am – Paisley Fields
1:00am – Light Beams

The 512, 408 E 6th St. (unofficial)
BZY
Mudrigo
Babyboy
Skooly
Kato2x
Jay Fizzle
4Fargo
Tre Davinci
Kollision
Trap Beckham
Bobby Jean
Nykobandz
Maleigh Zan
Sweet Poison
Raven Kangee
C17
King Elway

800 Congress, 800 Congress Ave.
SPIN Magazine
7:45pm – Robot Sunrise
9:00pm – Urban Heat

Antone’s, 305 E 5th St.
NIVA’s Live List
7:45pm – Jessicca L’Whor
8:00pm – Taylor Acorn
9:00pm – Lip Critic
10:00pm – Daniel Donato’s Cosmic Country
11:00pm – Brainstory
12:00am – THUS LOVE
1:00am – OH HE DEAD

Austin City Limits Live at the Moody Theater, 310 Willie Nelson Blvd.
Rolling Stone Future of Music
6:00pm – L3Ni
7:00pm – PHEELZ
7:50pm – Flyana Boss
8:40pm – Black Sherif
9:40pm – Uncle Waffles
10:55pm – Flo Milli

British Music Embassy at Sheraton (Downright Austin) Backyard, 710 E 10th St.
BBC Introducing
7:30pm – Gruff Rhys
8:10pm – Humour
8:50pm – Dry Cleaning
9:30pm – Nabihah Iqbal
10:10pm – Rachel Chinouriri
10:50pm – CURRLS
11:30pm – Miso Extra

The BBC takes over the Sheraton for its Music Embassy.

Central Presbyterian Church, 200 E 8th St.
Audiofemme
7:00pm – mui zyu
8:00pm – Marem Ladson
9:00pm – OSKA
10:00pm – YU-KA
11:00pm – waterbaby

Chess Club, 617 Red River St.
Range Magazine
8:00pm – grimelda
9:00pm – La Sécurité
10:00pm – Hot Garbage
11:00pm – Indian Giver
12:00am – WAKE
1:00am – NOBRO

Coconut Club, 310 Colorado St.
Slowly
8:00pm – CuatroCuatro by Incondicional
10:00pm – MNTR
10:30pm – Ximena Soto
11:00pm – LULÚ
11:30pm – Perdón Amor
12:00am – Neqer
12:30am – Zenei
1:15am – Adrian Be

Coconut Club Rooftop, 310 Colorado St.
8:00pm – Dayfiive
9:00pm – Bad Nonno
10:00pm – Dvbbs
11:30pm – ARKADE

Continental Club, 1315 S Congress Ave.
8:00pm – William Harries Graham
9:00pm – Blue Water Highway
10:00pm – The HawtThorns
11:00pm – Brad Byrd
12:00am – Altameda
1:00am – Old Heavy Hands

Cooper’s BBQ, 217 Congress Ave.
Classical Unlocked
8:00pm – Tiffany Poon
9:00pm – Vulva Voce
10:00pm – The Ayoub Sisters
11:00pm – Caroline Shaw (with Ringdown)
12:00am – Natalie Tenenbaum
1:00am – BISHI

The Coral Snake, 1910 E Cesar Chavez St. (free)
Skull Cult
Big Girl
Lazylazy
Mikky & The Doom
Shop Talk
Petra Von Kan’t

The Creek and the Cave, 611 E 7th St.
Tiger Bomb and Snake Charmer Inc.
8:00pm – Laveda
9:00pm – Tomato Flower
10:00pm – Voxtrot
11:00pm – TBA
12:00am – TBA
1:00am – Living Hour

The Creek and the Cave Backyard, 611 E 7th St.
Tiger Bomb and Snake Charmer Inc.
8:20pm – YHWH Nailgun
9:20pm – Font
10:20pm – Glixen
11:20pm – Teethe
12:20am – Horse Jumper of Love
1:15am – STRFKR (DJ set)

Cuatro Gato, 310 Colorado St.
International Hip Hop
8:00pm – Carpetman
8:30pm – The Beatbox Collective
9:10pm – HYPNOSIS THERAPY
9:50pm – Flewnt & Inkabee
10:30pm – SWIDT
11:10pm – TRACY DE SA
11:50pm – Yayoi Daimon
12:30am – Dwagie & Ku-Fung Rap
1:10am – A’Rise (Sun-El Musician, Kay Faith, Kooldrink)

Elephant Room, 315 Congress Ave.
8:00pm – Allan Harris
9:00pm – Tino Martinez Quartet
10:00pm – Dani Gurgel & Debora Gurgel
11:00pm – Double Vision
12:00am – Mama Terra
1:00am – Sultan Stevenson

Elysium, 705 Red River St.
8:00pm – Razor Braids
9:00pm – Softee
10:00pm – Faux Real
11:00pm – Sinkane
12:00am – Lambrini Girls
1:00am – SPRINTS

Empire Control Room, 606 E 7th St.
Jaded | FRIENDS:FOREVER
7:20pm – Su Lee
8:20pm – Shelhiel
9:20pm – BÉBE YANA
10:20pm – iiso
11:20pm – Nhạc Gãy

Empire Garage, 606 E 7th St.
Jaded | FRIENDS:FOREVER
7:00pm – zzzahara
8:10pm – MEMI
9:00pm – Kaz Moon
10:00pm – STUTS
11:00pm – Kikuo
12:00am – REI AMI
1:00am – thuy

Esther’s Follies, 525 E 6th St.
SubmitHub Selects
8:00pm – Mali Velasquez
9:00pm – Cole Scheifele
10:00pm – Miranda Joan
11:00pm – Bay Ledges
12:00am – BODEGA
1:00am – bad tuner

Flamingo Cantina, 515 E 6th St.
WOMEX
8:00pm – Kozak Siromaha
9:00pm – Dasom Baek
10:00pm – LAIR
11:00pm – Tufan Derince
12:00am – Meteor Airlines
1:00am – Nagavalli

The Grackle, 1700 E 6th St.
EQ Austin
7:00pm – Exotic Fruitica
8:00pm – Stephanie Bergara
9:00pm – Danny Bonilla
10:00pm – Tameca Jones

Hi Hat Public House, 2121 E 6th St. (free)
Moving Panoramas
Tender Wolf
Jenny Hoyston

Hole In the Wall, 2538 Guadalupe St. (unofficial)
Happen Twice/Howdy THC/8th Wonder
Tealwaves
Midrange Jumper
9:00pm – Mei Semones
JW Francis
Astrachan
Blossom Aloe
Stalefish
BabyBaby_Explores
Pons

Hotel Vegas, 1502 E 6th St.
Academy Fight Songs / Rough Trade Publishing / Mute Song
7:00pm – Ok Cowgirl
7:50pm – Miranda and the Beat
8:40pm – Dead Tooth
9:30pm – Matthew Caws
10:20pm – O.
11:10pm – Tempers
12:00am – SWEET SPINE
12:50am – Cuffed Up

Hotel Vegas at Volstead, 1502 E 6th St.
7:20pm – Rusty Dusty
8:20pm – Sorry Girls
9:20pm – Crabe
1:20am – DVTR

Hotel Vegas Patio, 1502 E 6th St.
Academy Fight Songs / Rough Trade Publishing / Mute Song
8:10pm – Winona Fighter
9:00pm – Kiwi Jr.
12:30am – Ho99o9

The Iron Bear, 301 W 6th St.
8:00pm – KVN
9:00pm – Jess Cornelius
10:00pm – Lucky Lo
11:00pm – Reevah
12:00am – Raffaella
1:00am – beccs

La Factoria, 422 E 6th St.
Chopstars
8:00pm – Rod$ta
8:15pm – OneStopTru
8:30pm – D.E.M.E.
9:00pm – Yung Energy
9:15pm – 49DMAN
9:30pm – Vonni G
9:45pm – Big Daddy Deja
10:00pm – NYKOBANDZ
10:15pm – Key Flippin
10:30pm – Tboss
10:45pm – Bobby Jean
11:00pm – Spotti WiFi
12:05am – Daniel Heartless
12:45am – Gorilla Zoe
1:05am – Skratch Bastid
1:40am – 22Gz

Lamberts, 401 W 2nd St.
Athens in Austin
8:00pm – Molecular Steve
8:50pm – Spencer Thomas
9:40pm – Rose Hotel
10:30pm – Elijah Johnston
11:20pm – Pylon Reenactment Society
12:10am – SNŐÕPER
1:00am – Heffner

Las Perlas, 405 E 7th St.
Gorilla vs Bear + Luminelle
8:15pm – Mind Shrine
9:15pm – Good Looks
10:15pm – Meagre Martin
11:15pm – Discovery Zone
12:15am – Lola 1:2
1:15am – May Rio

Lefty’s Brick Bar, 1813 E 6th St.
CLASH Music
7:00pm – Slow Fiction
7:50pm – Gnarcissists
8:40pm – Thunder Jackson
9:30pm – Alice Ivy
10:20pm – Pauli The PSM

Love Wheel Records, 2105 Justin Ln. (free)
Walter Salas-Muara
Michael Hall
G
Kathy McCarty
Mike Nicolai

Low Down Lounge, 1412 E 6th St.
7:00pm – Grocery Bag
8:00pm – Poise
9:00pm – Dirt Buyer
10:00pm – Gummy Fang
11:00pm – The Courettes

Marlow, 700 E 6th St.
Italia Music Export
8:00pm – Aurora D’Amico
9:00pm – Sara Parigi
10:00pm – Maria Chiara Argirò
11:00pm – Tiger! Shit! Tiger! Tiger!
12:00am – Bee Bee Sea
1:00am – Ada Oda

Mohawk Indoor, 912 Red River St.
Easy Eye Sound
8:30pm – McKinley James
9:30pm – Jimmy Duck Holmes
10:30pm – Kenny Brown
11:30pm – Eugene Hideaway Bridges with the Moeller Brothers

Mohawk Outdoor, 912 Red River St.
Easy Eye Sound
8:15pm – Early James
9:15pm – Gabe Carter
10:15pm – Moonrisers
11:15pm – Robert Finley
12:15am – The Black Keys

SXSW ’24’s biggest act, The Black Keys, play their hill country blues album Delta Kream (QRO review) at the small-for-them Mohawk (QRO photos at Mohawk for SXSW ’10).

Moody Amphitheater @ Waterloo Park, 500 E 12th St.
Billboard’s THE STAGE at SXSW
8:40pm – Chxrry22
9:30pm – PARTYNEXTDOOR

Mozart’s Coffee Roasters, 3825 Lake Austin Blvd. (free)
Darren Vader & Richard Guidry
Tess Posner
The Mesa
Apis Mellifera
Callum Toner

Palm Door on Sixth, 508 E 6th St.
Canela Music by Canela.Tv
8:00pm – Juanpalitoschinos
8:50pm – Fehr Rivas
9:50pm – Yami Safdie
11:00pm – Boza
12:00am – Conexion Divina

Palm Door on Sixth Patio, 508 E 6th St.
FAMA Collective
8:30pm – ZITO
9:10pm – BODINE
10:10pm – Moffa
10:40pm – RUBIO
12:00am – DJ Lucha

Parish, 501 Brushy St.
8:00pm – King Nun
8:55pm – Dream Nails
10:50pm – Dinosaur Jr
1:00am – Noah And The Loners

Damn right Dinosaur Jr rocks SXSW!

Pershing Hall, 2415B E 5th St. (free)
Rock the Hall
Brother Thunder
Jordan Matthew Young
Letrainiump
Willy McGee
Lamont Landers

Proper Hotel, 600 W 2nd St.
10:00pm – Asha Jefferies
11:00pm – Bermuda Search Party

Radio Coffee & Beer, 4204 Menchaca Rd. (free)
Edgewater Music Group
The Statesboro Revue
The Mity Orq
Bayou City Funk
Paige Lewis
Sun Valley Station
Luke Daniel

Revival Coffee, 1405 E 7th St.
7:10pm – DJ Square
8:30pm – Tay Powers
9:30pm – Mad Rabbits “Nauts”
10:00pm – DJ Mr. Rogers

Rozco’s, 1805 E 7th St.
GRAV
8:00pm – J Soulja
8:05pm – Dj Napalm
8:30pm – Jonny Jukebox
9:05pm – Jake Lloyd
9:40pm – Taija Kerr
10:00pm – Ashmar
10:30pm – Vertarias
11:00pm – QUANNA
11:35pm – Thelonious Love
12:10am – She23
12:45am – Blakchyl
1:15am – Ashmar

Saxon Pub, 1320 S Lamar Blvd.
8:00pm – Jared Deck
9:00pm – Lindsay & Brad
10:00pm – Chris Berardo
11:00pm – The Ransom Brothers
12:00am – Mic Harrison And The High Score
1:00am – Laney Jones

Seven Grand, 405 E 7th St.
Gorilla vs Bear + Luminelle
9:00pm – Chanel Beads
10:00pm – Georgia Gets By
11:00pm – Fabiana Palladino
12:00am – Hinako Omori
1:00am – Hinds

Shangri-La, 1016 E 6th St.
Reeperbahn Festival
7:00pm – orbit
8:00pm – Lucy Kruger & The Lost Boys
9:00pm – VLURE
10:00pm – Stella Rose
11:00pm – Holly Macve

Speakeasy, 412 Congress Ave.
DJ Ace
8:00pm – Zitah
8:30pm – JADA
9:00pm – Kali Claire
10:00pm – Etta Bond
10:30pm – Äyanna
11:00pm – Tamera
11:30pm – Ace (DJ set)

Speakeasy Ballroom, 412 Congress Ave.
This Fiction
8:00pm – Tommy Siegel (of Jukebox the Ghost)
8:40pm – SAINT KID
9:25pm – Diana DeMuth
10:10pm – Victoria Canal
11:00pm – The Barr Brothers
12:00am – X Ambassadors
1:00am – Bubele Booi

St David’s Bethell Hall, 301 E 8th St.
7:00pm – Sui Zhen
8:00pm – Middle Sattre
9:00pm – Emily Barker
10:00pm – Folk Bitch Trio
11:00pm – L.C. Franke

St David’s Historic Sanctuary, 301 E 8th St.
7:00pm – Ankur Tewari
8:00pm – Vera Ellen
9:00pm – Pedal Steel Noah
10:00pm – Searows
11:00pm – Alexander Biggs

Stephen F’s Bar, 701 Congress Ave.
7:00pm – Jamie-Lee Dimes
8:00pm – Malin Pettersen
9:00pm – Ken Yates
10:00pm – Karl Vento
11:00pm – Benjamin Walker

Swan Dive, 615 Red River St.
Paper Bag Records
8:00pm – Field Guide
9:00pm – Pony Girl
10:00pm – Sunnsetter
11:00pm – Babe Corner
12:00am – Zoon
1:00am – Winona Forever

Swan Dive Patio, 615 Red River St.
BreakOut West
8:15pm – JJ Shiplett
9:15pm – Merv xx Gotti
10:15pm – Marissa Burwell
11:15pm – Super Duty Tough Work
12:15am – Sam Tudor
1:15am – Lev Snowe

Tellers, 607 Trinity St. (unofficial)
Dream More/Playas Club MG
Skooly
Clay James
Pimp Sweet Tooth
T-Hood
Dep Bcs
2hitz
Sally Sosa
Mia Snow
Rennix
Mon$ter
Charlise J
Just Call Me Veto
Big Dawg Hunnid
Sincerely Dad
King Elway
Young Bo
Pimpin’ Pablo
Marle’ Blu
N.R.M.N
Raven Kangee
TJM
Eazy Rydah
Blasian B3
NSG Nuca
Worldwide Eli
92 Soul
Pep Dablasian
CallMeJuni
G4G Stickbaby
Infamous Ty
Lil Craccrocc

Valhalla, 710 Red River St.
Planetary Group
9:00pm – Abby Sage
10:00pm – Tommy Stinson
11:00pm – HighSchool
12:00am – zouz
1:00am – Bleach Lab

Vaquero Taquero, 603 Sabine St.
8:00pm – Mikaela Monet
9:00pm – Midnight Navy
10:00pm – Miranda del Sol
11:00pm – Pehuenche
12:00am – Nonô
1:00am – ARIEL

The Velveeta Room, 521 E 6th St.
Music From Ireland
8:00pm – Soda Blonde
9:00pm – Mick Flannery
10:00pm – NEWDAD
11:00pm – Gurriers
12:00am – Kneecap
1:00am – Cardinals

The Venue ATX, 516 E 6th St.
8:00pm – Autobahn
10:15pm – Fade ‘Em All
1:00am – Autobahn

Victorian Room at The Driskill, 604 Brazos St.
8:00pm – LIE NING
9:00pm – ZÓRA
10:00pm – Nagasaki Swim
11:00pm – Softmax
12:00am – néomí
1:00am – Henry Morris

Zilker Brewing, 1701 E 6th St.
The Loyalty Firm
7:00pm – Arches
8:00pm – Lauren Lakis
9:00pm – Swallow the Rat
10:00pm – My Education




And a handy map of the participating venues:






Categories
Features